štvrtok 20. januára 2022

Obhajoba neobhájiteľného *

Onehdy ma jeden priateľ vyzval, aby som sa pokúsil obhájiť niečo, s čím zásadne nesúhlasím. Vraj by to bol dobrý tréning. 
Skúste nájsť pozitíva na niečom, s čím nesúhlasíte a dovolí Vám to pozrieť sa na vec z iného uhlu pohľadu.
Som absolútne proti štátnym reguláciám a keďže som výzvu prijal. pokúsil som sa dve obhájiť. 
Hodnotenie, či sa mi to podarilo je na zvážení čitateľa.



 Obmedzená čiastka pre fyzické osoby pri hotovostných obchodoch na 15.000€ (zákon 394/2012 Zb)

 Táto regulácia má dve roviny.

Prvý: Dane

Dane sú platby do štátnej pokladnice, z ktorých štát zabezpečuje financovanie verejných služieb, alebo inak povedané financovanie verejných statkov. Dane majú zmysel, pretože „Problém Verejných Statkov“ je jedným zo zlyhaní trhu. Verejný statok je niečo, čo môže človek využívať aj napriek tomu, že za to neplatí. Napríklad ak si firma pri nejakých oslavách zaplatí za ohňostroj, ale vidia ho aj tí, ktorí do firmy nepatria a môžu sa naň dívať bez toho, aby tento statok platili.

Verejným statkom sú v štáte napríklad zabezpečenie obrany, spravodlivosti, cesty, chodníky, športové stánky (vo všeobecnosti), osvetlenie, autobusové zastávky.

Dane sa do štátnej pokladnice platia z akéhokoľvek pohybu finančných prostriedkov. Ak peniaze prijímate, platíte daň,. Ak peniaze vydávate, platíte daň. Pre kontrolu toho, či boli dane zaplatené je však nutné, aby ich aspoň jedna strana výmeny evidovala. Napríklad pri nakupovaní v obchode platíte síce hotovosťou, ale obchod je povinný vydať Vám registračný doklad.

Výmenou prostriedkov v hotovosti medzi fyzickou osobou a fyzickou osobou je však mimo dohľadu daňového úradu a tým pádom mimo zdaňovacieho systému.

Tým štát ukracujete o príjem z daní, automaticky tým ukracujete poberateľov výhod z Verejných statkov, nakoľko štát z nepriznaných pohybov nemôže poskytnúť dostatočnú kvalitu a kvantitu Verejných statkov.

Výmena mimo registrácie je teda, inak povedané, okrádanie ľudí, ktorí využívajú Verejné statky, keďže na ich využívanie majú ústavné právo.

Poviete si: „Ale prečo je to obmedzené aj pri platbe do firiem, ktoré mi vydajú registračný pokladničný doklad?“ napr. pri kúpe auta, ktoré ma cenu vyššiu ako 15.000 € nemôžete platiť v hotovosti a to napriek tomu, že Vám firma vydá doklad o zaplatení a sumu prizná.

 

Vtedy prichádza na rad druhý argument a to je ochrana proti terorizmu. Je všeobecne známe, že terorizmus je hradený z prostriedkov „šedej ekonomiky“, teda ekonomiky mimo štátneho dohľadu.

Každý väčší pohyb hotovosti je podozrením, že tieto prostriedky pochádzajú zo šedej ekonomiky a tým sa aj zvyšuje riziko podpory terorizmu.

Kontrola na jednej strane nemusí stačiť a preto je dôležité, aby bola kontrola ako na strane príjemcu prostriedkov, tak aj na strane výdaja. Krížovou kontrolou je teda, v prípade potreby, pre štát jednoduchšie identifikovať pohyb vysokých súm a ľahšie odhaľovať zločin.

 

Štát zodpovedá za našu bezpečnosť a preto má právo nahliadať do transakcií a odhaľovať podozrivé obchody.

 

 ______________________________________________________________________________

 

 

Zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, resp. zákon o ochrane nefajčiarov 377/2004

 

Aktívni fajčiari:

Je všeobecne známe a medicínsky potvrdené, že cigaretový dym a zložky obsiahnuté v ňom sú zdraviu škodlivé a spôsobujú celý rad chorôb. Cez kardiovaskulárne, onkologické, gastroenterologické. Keďže štát v ústave zabezpečuje každému človeku bezplatný prístup k zdravotnej starostlivosti a keďže platba poistného do Zdravotnej poisťovne nie je závislá od rizikového správania, či diagnostikovanej choroby jednotlivých platcov má štát legitímne právo sa obmedzeniami snažiť, aby boli riziká týchto ochorení čo najnižšie. Má teda právo aj keď iba v obmedzenej miere, obmedziť fajčenie aj keď nie ho úplne zakázať.

 Pasívne fajčenie je základným prvkom uvedeného obmedzenia. Napriek tomu, že uvedený zákon sa snaží aj čiastočne chrániť zdravie fajčiarov je predovšetkým zameraný na ochranu nefajčiarov.

Každý človek má právo na prácu v pracovnom prostredí, ktoré bezprostredne neohrozuje jeho zdravie a má právo najesť sa v prostredí, ktoré jeho zdravie neohrozuje.

Najviac ohrození v zafajčených priestoroch sú čašníci a čašníčky. Napriek tomu, že sa o svoje zdravie starajú teda sú vegáni, nepijú, nefajčia a športujú sú vo svojej práci ohrozovaní cigaretovým dymom a splodinami v ňom obsiahnutými. Práca je zdrojom prostriedkov k obžive. Práca v ohrozujúcom prostredí je potom východisko z núdze. Je štátnym záujmom, aby boli ľudia zdraví. Pokiaľ zdraví nie sú, je ohrozený príjem daní, a náklady na liečenie stenčujú štátny rozpočet.

Okrem záujmu chrániť nefajčiarov teda nastupuje aj záujem efektívne pracovať so štátnym rozpočtom.

Prečo sú ale zároveň zakázané aj elektronické cigarety a tzv. IQOS, ktoré produkty horenia neemitujú?

Je to z dôvodu psychologického. Fajčenie elektronickej cigarety vo fajčiaroch klasickej cigarety vyvolávajú chuť na fajčenie, ktoré potom realizujú pred dverami baru, či reštaurácie.

Fajčenie je neduh a pokiaľ nie je jedinec dostatočne zodpovedný na to, aby prestal sám, preberá túto zodpovednosť štát. Má právo na obmedzenie fajčenia, pretože konečné náklady na starostlivosť o chorých hradí štátny rozpočet. V prípade vyšších výdavkov potom nezostávajú zdroje na riešenie iných segmentov a krytie nákladov na hradenie Verejných statkov.

  

*-názov som si požičal z knihy Waltera Blocka – „Obhajoba neobhájiteľného“, kde je to myslené trocha inak, ale ten názov dokonale vystihuje môj pokus. Vrelo Vám ju odporúčam

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára